Nie lękajcie się!

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Ten artykuł troszkę odstaje od innych – nie powstał bezpośrednio jako komentarz do fragmentu Biblii (chociaż ma z nią związek). Otóż postanowiłem podzielić się czymś, co mnie wczoraj „walnęło”.

Jednym z moich najbardziej ulubionych zespołów na świecie jest Rush – kanadyjskie trio rockowe. Zaczęli grać zanim się urodziłem, a w ostatnich latach jeszcze byłem na ich 2 koncertach, i takiego zdrowia życzę sobie i wszystkim czytelnikom! Grają alternatywnego rocka, przez lata ewoluując od metalu do popu, jednak nie o ich muzyce chcę tutaj napisać, a o tekstach.

Niemal wszystkie teksty do piosenek Rush pisze Neil Peart, ich perkusista – który nie tylko jest wybitnym perkusistą (zdobywcą wielu prestiżowych nagród za nieprawdpopodobnie szybką i precyzyjną perkusję), ale także jest poetą – i pisze niemal wszystkie teksty piosenek.

Choć Rush słucham tak gdzieś od 10 roku życia, kiedyś przede wszystkim skupiałem się na muzyce, bo po pierwsze – ich teksty mają często trudne słownictwo, co jest typowe dla poezji; po drugie – zespół uprawia „antyreligijność”, co przez wiekszą część mojego religijnego życia było dla mnie wręcz… bolesne; i w końcu, po trzecie – sam za poezją i odkrywaniem głębii metafor nigdy nie przepadałem, wolałem proste teksty, a nie „tracenie czasu” na domyślanie się o co chodzi. Zachowywałem się jak typowy informatyk – w moim życiu przede wszystkim chodziło o tempo – i jeśli mój komputer otwierał coś 5 sekund zamiast 1, to już był dla mnie wielki problem.

Od pewnego czasu jednak moje życie zwalnia, uczę się żyć chwilą, no i zacząłem odkrywać część tekstów piosenek, które wcześniej słyszałem setki razy. Wczorajsze „odkrycie” niemal zwaliło mnie z nóg.

Gdzieś około 1980 roku Neil rozmawiał z jakimś starszym panem, który powiedział coś takiego:

„Życiem nie rządzą miłość, rozum, pieniądze lub poszukiwanie szczęścia. Życiem rządzi strach.”

Neil w pierwszej chwili pomyślał, że może u niektórych ludzi to jest prawda, ale na pewno nie jest tak w jego życiu. Później jednak zaczął myśleć o tym o wiele więcej… i jego przemyślenia były tak owocne, że postanowił napisać nie tylko jedną piosenkę, ale 3. Aby było śmieszniej, postanowił zamieścić je na 3 albumach, w odwrotnej kolejności: część III w 1981, II w 1982 i III w 1984. Cały cykl zatytułował „Fear” – strach.

Emocje wywołałaj już mnie sama ta koncepcja, zanim zastanowiłem się jeszcze nad samymi tekstami piosenek. Przecież już mój ulubiony ostatnio „Kurs Cudów” mówi we wstępie, że strach jest przeciwieństwem miłości, a apostoł Jan napisał:

„W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości.” (1J 4:18)

Czyli nie będziemy mogli kochać, jeśli nie pozbędziemy się strachu, a zanim się czegoś można pozbyć, trzeba wpierw być tego świadomym. I tutaj wchodzi na scenę cykl „Fear”.

Część pierwsza to „The Enemy Within” czyli „wewnętrzny wróg”, i w skrócie chodzi o to – nasz najgroźniejszy wróg mieszka wewnątrz nas, ale ja postanawiam nie dać mu się, bo jeśli to zrobię, stracę całą radość życia, całą przygodę, i będę chował się po kątach.

Cześć druga – „Weapon” – „broń” – zaczyna sie od słów „nie musimy się niczego bać – prócz samego strachu”. Zawiera typowe dla nich pochwalenie postawy nie-religijnego racjonalisty:

„On nie boi się twoich osądów
On zna horrory gorsze od twojego piekła
Owszem, trochę się boi śmierci
Ale o wiele bardziej boi się twoich kłamstw”

Część trzecia – „Polowanie na czarownice”… Choć słyszałem tę piosenkę wcześniej dosłownie setki razy, od wczoraj autentycznie płaczę, jak jej słucham – opowiada między innymi o autentycznych polowaniach na czarownice, i jak pomyślę, ile milionów niewinnych ludzi pod zarzutem czarów było torturowanych i mordowanych…

„Bogobojni powstają
Z płonącymi oczami
Płonącymi nienawiścią i złą wolą

Szaleńcy napędzani strachem i kłamstwem
Aby torturować, palić i zabijać”.

Jest też odniesienie do naszych (zarówno „waszych” polskich jak i częściowo – w osobie prezydenta – „moich” amerykańskich) rządów:

„mówią, że między nami są obcy, że nam zagrażają
imigranci, bezbożnicy”

Piosenka kończy się jednym z moich ulubionych fragmentów tekstów Rush (ten akurat już od lat do mojej świadomości dotarł):

„Szybcy w osądzaniu, szybcy we wpadaniu w gniew, powolni w rozumieniu
Ignorancja, uprzedzenie i strach zawsze idą ręka w rękę”.

O wiele wspanialej moim zdaniem brzmi to w oryginale, no się rymuje 

„Quick to judge, quick to anger, slow to understand
Ignorance and prejudice and fear walk hand in hand.”

Jakbym nie znał poglądów Neila Pearta, powiedziałbym, iż fragment ten wziął z połączenia Jk 1:19 i Hbr 5:11, ale proszę, nie mówcie mu, jeśli będziecie mieli okazję z nim rozmawiać 🙂

Nie będę nikogo zachęcać do analizy tych piosenek (chyba że lubisz rock alternatywny!) – niemniej analiza tematu strachu w naszym życiu może przynieść odkrycia, które odmienią nasze życie.

Kiedyś wyznawałem popularny pogląd, iż przeciwieństwem miłości jest nienawiść. Ostatnio często słyszę, że tak naprawdę przeciwieństwem miłości jest obojętność. Prawdziwszy jednak jest moim zdaniem pogląd z Kursu Cudów, który też można wysnuć w cytowanego wyżej 1J 4:18 – przeciwieństem miłości jest strach.

Prawie wszyscy zdenerwowani ludzie krzyczą wtedy, gdy zaburzone jest ich poczucie bezpieczeństwa. Osoba czująca się bezpiecznie nie ma potrzeby krzyczeć, bo czuje, że wszystko się dzieje tak, jak powinno się dziać.

Od zdenerwowania do krzyku jest krok, od krzyku do uderzenia może większy krok, ale u niektórych ludzi różnica wielka nie jest. I jeśli tą zdenerwowaną osobą jest ktoś u władzy, możemy mieć wojnę.

Słyszałem kiedyś o pewnym „wyzwaniu”, które można narzucić samemu sobie, i że to jego realizacja odmienia życie. To wyzwanie to „codziennie zrób coś, czego się boisz”.

Cykl piosenek „Fear” doczekał się nieoczekiwanie kontynuacji. W albumie Rush „Vapor Trails” z 2002 roku pojawiła się piosenka „Freeze” z podtytułem mówiącym, iż jest to czwarta część „Fear”. Choć nie słyszałem, aby sam Neil Peart o tym mówił (wszyscy członkowie Rush bardzo ściśle chronią swoją prywatność), decyzja o dodaniu kolejnej części ma ścisły związek z tragedią, która spotkała Neila kilka lat wcześniej. W wypadku samochodowym zginęła jego córka a niespełna rok później umarła na chorobę nowotworową żona. Neil zamierzał zerwać z karierą, a album Vapor Trails był pierwszym, który powstał po przerwie i po zmianie decyzji. „Freeze” mówi o reakcji na strach – którą jest zawsze albo walka, albo ucieczka (angielskojęzyczna psychologia określa to zgrabnie „fight-or-flight”).

Za każdym razem, gdy brakuje nam miłości, uciekamy, albo walczymy z innymi. Dla mnie bardziej pomocne to będzie, gdy ujmę to tak: kiedy uciekam przed kimś, lub kiedy z kimś walczę, brakuje mi miłości.

I nagle życie może okazać się o wiele prostsze. Wyeliminuję potrzebę analizowania i wymyślania niezwykle długiej listy powodów, z których większość ma na ogół wspólną cechę – problem widzą wszędzie, ale nie we mnie samym.

A co na to Biblia?

Jednym z częściej pojawiających się wyrażeń w Biblii jest „nie lękaj się”. Popularny jest mit, iż zwrot ten występuje w niej 365 razy. Mija się to ze stanem faktycznym jednak bez wątpienia przesłanie Biblii zachęcające do porzucenia strachu jest bardzo wyraźne.
Nie w smak to religii oczywiście, gdyż tylko zalęknieni ludzie dadzą sobą manipulować i będą chętnie płacić za wszystko, co przyniesie choćby chwilowe i złudne poczucie bezpieczeństwa. Zauważcie, że jeśli słowa „nie lękajcie się” cytowane są przez religię, zawsze podawane jest konkretnie, czego mamy się nie lękać.

Bo reszty, zapewne, mamy jednak się lękać..?

Przecież nawet popularne polskie powiedzenie mówi „Bój się Boga”, a pobożni ludzie zwani są również „bogobojnymi”.
A jednak miłość usuwa lęk. Lęk przed Bogiem też!

Nie lękaj się… niczego!!!

Zakończę ten dość poważny i miejscami smutny artykuł przezabawnym moim zdaniem cytatem Jana Tadeusza Stanisławskiego, który choć jest przede wszystkim żartem językowym, może skłonić do refleksji, że i ateiści i ludzie religijni często nie do końca świadomie wyborem różnych słów pokazują, iż strach jest obecny w ich życiu, i że wiążą go często z osobą Boga!

„Jeżeli, daj Boże, Pana Boga nie ma, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pan Bóg jest, to niech nas ręka boska broni.”

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Jedna myśl nt. „Nie lękajcie się!

 1. Witam.
  Ciekawy artykuł…. i owszem , nie trudno nie zgodzić się ze słowami:
  „Życiem nie rządzą miłość, rozum, pieniądze lub poszukiwanie szczęścia. Życiem rządzi strach.”
  Z moich obserwacji jak i niegdyś doświadczeń religijnych jednym z głównych celów przekazu przywódców było (i z tego co orientuję się – wciąż jest) wzbudzanie w wiernych poczucia winy i wiążący się z tym strach / lęk.

  Moja refleksja – na obecną chwilę jako bardzo szczęśliwej agnostyczki 🙂
  (również nie boję się / nie lękam się mówić o tym kim jestem i nie obchodzą mnie negatywne komentarze innych….. , a już na pewno nie komentarze religijnych fanatyków nawołujące do opamiętania się czego również doświadczyłam 🙂 )
  Tylko czy moralność narzucona zewnętrznymi nakazami czy zakazami (np. dekalogowym nie kradnij) czyni człowieka lepszym i bardziej szlachetnym? Osobiście uważam, że z wysoce moralnym człowiekiem mamy do czynienia wtedy, gdy on sam z siebie nie kradnie, bo uważa to za coś złego i niegodziwego. Jeśli nie kradnie tylko dlatego, bo jest taki zakaz (w dekalogu czy kodeksie karnym) i boi się popełnić grzech lub iść do więzienia, wcale nie jest on człowiekiem moralnie wartościowym. Można bowiem założyć, że gdyby te zewnętrzne zakazy zniknęły i gdyby nadarzyła mu się okazja coś ukraść – zrobiłby to.
  Moralność to coś znacznie więcej niż przestrzeganie zakazów i nakazów ze strachu przed konsekwencjami ich złamania.
  Bo co to jest za „moralność”, jeśli nie jest zakorzeniona we wnętrzu człowieka a wymuszona z zewnątrz zakazami i groźbą „kary za grzechy”?
  Tak samo jest z miłością – ta prawdziwa , szczera , szlachetna nie opiera się na strachu ; ta warunkowa bardzo często oparta jest na manipulacji którą również rządzi strach – „Będę cię kochać dopóki (jeśli) będziesz mi dawać to , czego pragnę” – i tutaj zachęcam do przeczytania książki „Miłość. Jak tworzyć pozytywne związki ” Gerald Jampolski i Diane Cirincione

  Swoją wypowiedź zakończę jednym z moich ulubionych cytatów :
  „Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru: 
  jesteśmy albo pełni miłości… albo pełni lęku…”
  – Albert Einstein

  I jeszcze na zakończenie również muzycznie 🙂 – słowa piosenki Edyty Bartosiewicz (z uwypukleniem wielkimi literami przeze mnie wg mojej oceny istotnych fragmentów tekstu) :

  W twych oczach widzę lęk, tak patrzy tylko strach
  A w głowie kłębi się niejasnych myśli dym
  Powietrze palce gną, powietrza prawie brak
  Rozkołysana twarz jest rozedrganych mięśni grą

  Czy wiesz, co w nas wyzwala strach?
  Agresja i siła to niezwyczajne
  Czy wiesz jak łatwo poddać się
  Jak łatwo zwyczajny lęk zmienić w obłęd

  Gdy mówisz, głos ci drży i słowa gubią sens
  Przez chwilę spójrz mi w twarz swym myślom nadaj bieg
  Wspomniałeś już, że chciałbyś przekroczyć tajemny próg
  Niepewność rodzi gniew, niepewność rodzi ból

  Czy wiesz…

  ZABIJ SWÓJ STRACH! PRZERWIJ CHORĄ WIĘŹ
  NIE WAHAJ SIĘ, ZACZNIJ WRESZCIE ŻYĆ NORMALNIE
  WYRWIJ Z SIEBIE CIERŃ, NAJWYŻSZY CZAS!
  ZABIJ SWÓJ STRACH!

  W twych oczach widzę lęk, tak patrzy tylko strach
  A w głowie kłębi się niejasnych myśli dym
  Powietrze palce gną, powietrza prawie brak
  Rozkołysana twarz jest rozedrganych mięśni grą

  Czy wiesz, co w nas wyzwala strach…

  ZABIJ SWÓJ STRACH!
  PRZERWIJ CHORĄ WIĘŹ, NIE WAHAJ SIĘ
  ZACZNIJ WRESZCIE ŻYĆ NORMALNIE
  WYRWIJ Z SIEBIE CIERŃ, CZAS BYŚ
  ODNALAZŁ SWÓJ CEL, ODNALAZŁ SWÓJ RYTM
  NIE ZAWAHAJ SIĘ, TERAZ WSZYSTKO LUB NIC

  Zabij swój strach!
  Zabij swój strach!
  Zabij swój strach
  Zabij – swój – straaaach!

  Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *